dwernik-kamien-jesienna-wedrowka-sciezka-z-nasicznego-bieszczady-diadem-polkich-gor
|

Dwernik Kamień jesienna wędrówka ścieżką z Nasicznego

Dwernik-Kamień (Holica) wznosi się  na północ od głównego pasma połonin i jest jednym z żeber Połoniny Wetlińskiej. Dwernik zachwyca nie tylko malowniczym krajobrazem, ale także skalnymi wychodniami z piaskowca. To prawdziwa bieszczadzka perełka. Chociaż nie jest najwyższy, to oferuje wspaniałe widoki, a co najważniejsze, nie jest tłumnie odwiedzany przez turystów. W jesiennej odsłonie prezentuje się rewelacyjnie, a sama trasa jest bardzo przyjemna. Dodatkowo znajduje się poza Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, więc będzie świetną opcją na wędrówkę z czworonogiem. To także ciekawy pomysł na lżejszą wędrówkę, po trudach zdobywania bieszczadzkich klasyków.

Na Dwernik Kamień prowadzi:
Z Zatwarnicy ścieżka przyrodniczo-historyczna „Hylaty” oraz ścieżka historyczno-przyrodnicza „Przysłup Caryński – Krywe nad Sanem” oznaczona czerwonymi znacznikami.
Z Nasicznego ścieżka dydaktyczna „Dwernik Kamień” pokrywająca się ze ścieżką historyczno-przyrodniczą „Przysłup Caryński – Krywe nad Sanem”.
Najszybszym wariantem jest start z Nasicznego i wędrówka ścieżką dydaktyczną „Dwernik-Kamień”, którą wybraliśmy.

Opis szlaku

Samochód pozostawiamy na parkingu w miejscowości Nasiczne. Na chwilę zatrzymujemy się przy szlakowskazie, by obrać właściwy kierunek marszu. Znajdują się tu informacje o kilku ścieżkach dydaktycznych: „Dwernik Kamień”, „Przez Bieszczadzki Las” i ścieżki historyczno-przyrodniczej „Przysłup Caryński – Krywe nad Sanem”. Naszym celem jest Dwernik Kamień, więc to ta ścieżka najbardziej nas interesuje.

Dwernik Kamień parking w Nasiczne
Nasiczne parking

Przechodzimy obok sporej wiaty odpoczynkowej z wyznaczonym miejscem na ognisko, a następnie przeskakujemy po kamieniach przez Nasiczniański Potok, by wkroczyć do lasu. Na szczyt mamy ok. 2,5 km i ok. 400 m podejścia, natomiast ścieżka oznaczona jest kolorem czerwonym. 

Od razu rozpoczyna się podejście i to wystarcza, by zapomnieć o bardzo rześkim poranku. Po kilkunastu minutach mijamy pierwszą tablicę, z której można dowiedzieć się kilku ciekawych informacji na temat drzewostanu modrzewiowego.

Dwernik Kamień ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna
Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Dwernik-Kamień"

Kamienistą ścieżką pokrytą dywanem z liści, docieramy do szutrowej drogi po ok. 20 min marszu. W tym miejscu znajduje się kolejna tablica informacyjna, rozejście ścieżek, a także ława odpoczynkowa. Po raz pierwszy ukazują się widoki, a konkretnie widok na Połoninę Caryńską (zapraszamy na film z wędrówki na połoninę i jeden z najpiękniejszych zachodów słońca, jakie oglądaliśmy w górach). Przysiadamy na ławeczce i robimy chwilę przerwy na podziwianie pobliskich szczytów.

dwernik-kamien-3-sciezka-dydaktyczna-miejsce-odpoczynkowe-diadem-polskich-gor
Tablica informacyjna na ścieżce dydaktycznej
dwernik-kamien-5-sciezka-dydaktyczna-bieszczady-diadem-polskich-gor-widok-na-polonine-carynska
Widok na Połoninę Caryńską

Przechodzimy przez drogę, a ścieżka delikatnie odbija w prawo i ostro pnie się do góry. Trawersując zbocze Dwernika, mijamy okazałą skałę zbudowaną z piaskowca krośnieńskiego, która stanowi piękny element przyrody nieożywionej. Na trasie spotkamy również potężne buki, będące pomnikami przyrody.

dwernik-kamien-4-sciezka-dydaktyczna-droga-gruntowa-bieszczady-diadem-polskich-gor
Przechodzimy przez drogę gruntową
Skała z piaskowca krośnieńskiego
Skała z piaskowca krośnieńskiego

Po minięciu skały trasa już nie jest tak stroma, a my możemy cieszyć się z wędrówki pośród buczynowego lasu. Trzeba przyznać, że złota polska jesień naturze się udała. Szukając ciekawych ujęć do filmu, zdobywamy kolejne metry i docieramy do rozejścia ścieżek. Stąd po kilku minutach docieramy do wychodni skalnych, skąd rozpościera się fantastyczna panorama. Jednak to nie jest jeszcze sam wierzchołek góry, który znajduje się kilkadziesiąt metrów dalej. Mimo wszystko postanawiamy zatrzymać się na odpoczynek, gdyż w takich okolicznościach drugie śniadanie z gorącą herbatą smakuje wybornie.

Dwernik Kamień - bukowy las
Jesienny bukowy las
Dwernik Kamień
Dwernik Kamień

Dwernik Kamień — szczyt

Wierzchołek Dwernika tworzą trzy równoległe grzędy, a najbardziej spektakularny widok roztacza się ze środkowej. Zobaczyć możemy połoniny: Caryńska i Wetlińską, Bukowe Berdo, Smerek, Wielką Rawkę, a także Tarnicę.

Wychodnia skalna na Dwerniku
Wychodnia skalna na Dwerniku
Dwernik Kamień Widok na Połoninę Caryńską oraz Małą i Wielką Rawkę
Widok na Połoninę Caryńską oraz Małą i Wielką Rawkę

Warto dodać, że dawniej szczyt nie był tak zadrzewiony. Podobno na jednej z polan znajdującej się u podnóża środkowej grzędy istniała stajnia, w której zbójcy ukrywali zrabowane bydło i konie, zanim wywieźli je do Węgier.

A jeśli jesteśmy przy Węgrzech, to warto zaznaczyć, że nazwę Dwernik-Kamień zawdzięczamy austro-węgierskim kartografom. Natomiast miejscowa ludność nazywała go Holicą, a skalisty wierzchołek Kamieniem.

Na szczycie stoi drewniana ławeczka oraz drogowskaz z nazwami ścieżek spacerowych.

Dwernik Kamień
Dwernik Kamień

Dwernik-Kamień był miejscem, gdzie toczyły się walki na przełomie 1914 i 1915 r. W pobliżu szczytu zachowały się okopy i mogiły żołnierzy armii austro-węgierskiej, poległych w czasie I wojny światowej.

Groby poległych żołnierzy austro-węgierskich
Groby poległych żołnierzy austro-węgierskich
Dwernik kamień - rozejście szlaków
Rozejście ścieżek

Zejście z Dwernika Kamienia

Do Nasicznego wracamy tą samą trasą, bo w planie mamy zdobycie jeszcze zdobycie szczytu do Diademu Polskich Gór, a niestety dzień jest już krótki i nie starczyłoby nam czasu na dłuższą wędrówkę. Jednak chcemy tu wrócić, bo chcielibyśmy zobaczyć jeszcze kilka ciekawych miejsc w tej okolicy.

Dwernik Kamień mapa

Poniżej umieszczamy mapę z przebytą trasą, a na YouTube obejrzycie relację filmową (LINK do filmu)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *