Korona Gór Polski

28 szczytów w poszczególnych pasmach polskich gór

Korona Gór Polski to w skrócie 28 szczytów znajdujących się w poszczególnych pasmach polskich gór. Została zatwierdzona 13 grudnia 1997 przez redakcję miesięcznika „Poznaj Swój Kraj”. Równocześnie powstał Klub Zdobywców Korony Gór Polski, który zrzesza śmiałków podejmujących wyzwanie zdobycia odznaki. Ideą tego projektu było przede wszystkim zachęcenie do poznawania walorów turystycznych, przyrodniczych i kulturowych mało popularnych regionów górskich na terenie Polski. Dodatkowo miało odciążyć szlaki tatrzańskie cieszące się ogromną popularnością.

Dlaczego zdobywamy Koronę Gór Polski?

Przede wszystkim z sentymentu. Na wszystkich szczytach zaliczanych do Korony Gór Polski byliśmy w 2011 r. To była dla nas wielka przygoda, ponieważ zdobyliśmy je w ciągu 14 dni. Jednak stwierdziliśmy, że odznaka nie będzie nam potrzebna i szliśmy po Koronę „dla siebie”. Wtedy zaszczepiła się w nas chęć poznawania innych gór niż Tatry. Dzięki temu pokochaliśmy bieszczadzkie połoniny, zachwyciliśmy się formacjami skalnymi w Górach Stołowych, a także zmierzyliśmy ze słynnym podejściem na Lackową. Jakiś czas temu doszliśmy jednak do wniosku, że fajnie byłoby być oficjalnym Zdobywcą Korony Gór Polski i odwiedzić ponownie miejsca, które są nam już znane. Skoro i tak chodzimy po górach, to możemy też zbierać pieczątki do książeczek.

Korona Gór Polski - relacje i mapa

Poniżej pojawiać się będą relacje i opisy ze zdobywania szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski. Zamieszczamy również mapkę, abyś mógł zapoznać się z rozmieszczeniem poszczególnych szczytów na terenie Polski. Obecnie część sudecką mamy już za sobą. Jeśli, któryś z odnośników ma zdjęcie, to śmiało możesz czytać relację. Natomiast kolor zielony oznacza, że jesteśmy w trakcie przygotowywania wpisu lub jeszcze nie byliśmy na danym szczycie.