Korona Sudetów

22 najwyższe szczyty w Sudetach na terenie Polski, Czech i Niemiec

Czym właściwie jest projekt Korona Sudetów?

Odznaka „Korona Sudetów” to odznaczenie regionalne, które powstało w 2001 z inicjatywy Komisji Turystyki Górskiej Oddziału Wrocławskiego PTTK.
Głównym i najważniejszym celem tej odznaki jest przede wszystkim popularyzacja turystyki górskiej na terenie Sudetów, począwszy od Sudetów Zachodnich, Przedgórza Sudeckiego przez Sudety Środkowe, a kończąc na  Sudetach Wschodnich. Ma zachęcić miłośników górskich wędrówek do poznania walorów przyrodniczych oraz krajoznawczych regionów zwłaszcza tych, które są mniej popularne. Oczywiście nie brakuje tutaj dobrze znanych szczytów takich jak królowa Karkonoszy, czyli Śnieżka, Wielka Sowa, Śnieżnik czy Szczeliniec Wielki.

Jak zdobyć odznakę Korona Sudetów?

Aby szczycić się tytułem zdobywcy odznaki Korony Sudetów trzeba wspiąć się na 22 najwyższe szczyty poszczególnych pasm i masywów górskich, które położone są na terenie 3 państw: Polski, Czech oraz Niemiec. Musimy również uzyskać potwierdzenia z odbytych wycieczek. Do tego celu przeznaczona jest specjalna książeczka, w której należy zbierać pieczątki. Następnie należy przedłożyć Książeczkę z potwierdzeniami do weryfikacji, a po pozytywnym rozpatrzeniu nie pozostaje nic innego jak cieszyć się ze zdobyczy i podjąć kolejne wyzwanie jakim jest odznaka „Sudecki Włóczykij”.

Odznaka jest jednostopniowa i to od nas zależy w jakiej kolejności będziemy zdobywać szczyty.