Turbacz
||

Turbacz z Ochotnicy Dolnej

Turbacz to najwyższy szczyt pasma Gorców. Wznosi się na wysokość 1310 m n.p.m., a przez jego wierzchołek przebiega najdłuższy pieszy szlak turystyczny w Polsce, czyli Główny Szlak Beskidzki. Należy również do Korony Gór polski, a także do Diademu Polskich Gór. Dzisiaj zapraszamy na wędrówkę z Ochotnicy Dolnej, podczas której poza zdobyciem Turbacza, poszukiwaliśmy gorczańskich szafranów.

Wyruszyliśmy z Ochotnicy Dolnej zielonym szlakiem w stronę Gorca, do którego mieliśmy blisko 6 km. Wg mapy turystycznej na szczycie powinniśmy pojawić się po ok. 2 godzinach i 40 minutach, jednak nam zeszło o wiele, wiele dłużej przez szlakowe rozpraszacze. Bo jak tu nie zatrzymać się na chwilę, gdy tatrzańskie szczyty prezentują się tak pięknie, albo gdy po drodze trzeba zajrzeć do każdej napotkanej wiatki/chatki/szałasu i ocenić jej przydatność pod kątem ewentualnych noclegów. Do tego fotki, nagrywanie. Czas umykał, a liczba przebytych kilometrów się nie zwiększała.

Turbacz Ochotnica Dolna
Ochotnica Dolna
Widok na Tatry
Widok na Tatry
Widok na Gorc z trasy na Turbacz
Gorc już coraz bliżej
Turbacz z Ochotnicy Dolnej, widok na Gorc
Na jednej z malowniczych gorczańskich polan

Gorc

Pod szczytem Gorca odbiliśmy na chwilę ze szlaku, by zajść na widokową polankę z ołtarzem.
Kiedy w końcu dotarliśmy na szczyt, zrobiliśmy przerwę i uzupełniliśmy kalorie, a następnie weszliśmy na wieżę widokową, skąd rozciąga się panorama na cztery strony Świata m.in. Tatry, Gorce, B. Wyspowy. Na wieży mieliśmy miłe spotkanie z widzami naszego kanału, którzy byli bardzo zaskoczeni, gdy nas zobaczyli. Także nie znacie dnia ani godziny, kiedy wyskoczymy zza krzaczka i staniemy Wam na drodze.
Warto wspomnieć, że podobne drewniane wieże widokowe znajdują się na Koziarzu i na Magurkach.

Widok na Tatry
Kolejny bajeczny widok na Tatry
Turbacz z Ochotnicy Dolnej, na polanie pod Gorcem
Polana pod Gorcem
Ołtarz na polanie pod Gorcem
Ołtarz na polanie pod Gorcem
Wieża na Gorcu
Wieża na Gorcu
Gorc w drodze na Turbacz
Gorc
Gorc
Witamy się z Gorcem po raz trzeci
Tatry widziane z wieży na Gorcu
Tatry widziane z wieży na Gorcu
Widok na Polanę pod Gorcem
Widok na Polanę pod Gorcem

Jaworzyna Kamienicka

Z Gorca ruszyliśmy dalej zielonym szlakiem w kierunku Jaworzyny Kamienickiej. Trasa w większości wiodła przez las, więc mogliśmy zwiększyć tempo marszu. Zatrzymaliśmy się na Polanie Przysłop Dolny, gdzie krokusy pięknie pozowały na tle Tatr.
Gdy podeszliśmy na wysokość ok. 1200 m n.p.m., pojawił się śnieg i trochę nas spowolnił, a nawet lekko zmęczył. W końcu dotarliśmy na Polanę pod Jaworzyną Kamienicką, po czym dobiliśmy do Głównego Szlaku Beskidzkiego.

zielony szlak na Turbacz z Gorca
Z Gorca schodzimy zielonym szlakiem
Widok na Magurki
Krokusy na polanie
Gorczańskie szafrany
Turbacz, Polana Dolny Przysłup
Polana Dolny Przysłup
Widok na Tatry
W stronę Tatr
W drodze na Jaworzynę Kamienicką
Czy to bocian, czy to czapla?

Turbacz

Następnie wyszliśmy na Halę Długą, skąd już widzieliśmy Schronisko Pod Turbaczem. Hala Długa zachwycała nie tylko widokami na Tatry, ale również krokusami. Jednak na dywan utkany z szafranów trzeba jeszcze chwilę poczekać.
Nie pozostało nam nic innego jak wejście na najwyższy szczyt Gorców, czyli Turbacz. Już nawet nie liczymy, który raz tu byliśmy, ale każda wizyta bardzo nas cieszy. I nawet dziwnie się czuliśmy, gdy na tym odcinku, minęliśmy zaledwie kilka osób. Po odpoczynku w schronisku pozostało już tylko zejście do Nowego Targu, gdzie pozostawiliśmy samochód. I na tym odcinku nie było marudzenia, bo nad naszymi głowami pojawiły się ciężkie bure chmury, z których zaczęło padać. Na dobre rozpadało się, gdy wyszliśmy z lasu, ale na szczęście po 15 minutach byliśmy już przy samochodzie, więc za bardzo nas nie zmoczyło.
To była kolejna bardzo udana wędrówka z pięknymi widokami, sympatycznym spotkaniem na Gorcu i kolejnymi kilometrami do kolekcji

Pod Schroniskiem na Turbaczu
Pod Schroniskiem na Turbaczu
Turbacz
Turbacz 1310 m n.p.m.
Na szlaku do Nowego Targu
Na szlaku do Nowego Targu
Turbacz - schodzimy do Nowego Targu
Szałas na jednej z polan

Turbacz - mapa trasy

Poniżej zamieszczamy mapę z przebytą trasą z Ochotnicy Dolnej do Nowego Targu Oleksówki, przez Gorc i Turbacz.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *